Korzystamy z cookie w celach analitycznych. Akceptuj ciasteczka Dowiedz się więcej

Epromocja

Zagraj w rozbijanie kukiełki pełnej słodyczy! Google obchodzi 15 urodziny!

Dziś Google obchodzi swoje 15 urodziny.

To jedna z największych korporacji jaka kiedykolwiek powstała, a strona wyszukiwania Google.com jest najczęściej odwiedzaną witryną na świecie. Co jeszcze?

Google zostało założone  4 września 1998 roku przez dwóch doktorantów – Larrego Page’a oraz Sergieja Brina, ale oficjalne urodziny obchodzone są właśnie 27 września. Dziś Google posiada własną platformę reklamową (AdWords),  internetowe mapy (Mapy Google), narzędzie online do tłumaczenia (Tłumacz Google), analityki internetowej (Google Analytics), serwis YouTube, własny system operacyjny dla smartfonów – Android, a niedawno zakupiła też firmę Motorola. Jednak najpopularniejszym produktem jest wciąż wyszukiwarka, która indeksuje miliardy stron internetowych. Według agencji Bloomberg Google obsługuje 11 600 wyszukiwań na sekundę i ponad 3 miliardy wyszukiwań dziennie – w 146 językach. Jednym zdaniem – Google to korporacja totalna, która od dłuższego czasu rządzi niepodzielnie w internecie, a w niektórych przypadkach nawet i poza nim.

Dzisiejszy jubilat znany jest też z nietypowych rozwiązań w miejscach pracy. Oryginalny wystrój wnętrz i liczne udogodnienia dla pracowników – to nie wszystko. Dla przykładu, trawnik wokół głównej siedziby Google od 2009 roku jest strzyżony w najbardziej ekologiczny sposób, jaki można sobie wyobrazić – przez pasące się na jego terenie kozy.

A jaki jest najnowszy projekt Google? Walka ze śmiercią. Nowa firma, o nazwie Calico, zajmie się badaniami nad przedłużaniem ludzkiego życia. Na tym etapie nie są znane jakiekolwiek szczegóły, ale w artykule na ten temat opublikowanym na łamach magazynu Time czytamy, że możemy się spodziewać wykorzystywania wiedzy o obsłudze danych do rzucenia nowego światła na powszechne choroby związane z wiekiem.

Oczywiście w przypadku tak dużej firmy nie może zabraknąć kontrowersji. Mimo tego, że jednym z nieformalnych sloganów Google jest Don’t be evil (nie bądź zły), firma oskarżana jest o naruszanie prywatności swoich klientów oraz wspieranie cenzury w niektórych krajach (Chiny).

Trudno jest więc jednoznacznie ocenić Google. Warto pamiętać jednak, że trudno tak dużej firmie unikać błędów, więc te mogą się pojawiać, nawet jeśli nie są popełniane intencjonalnie. Mam nadzieję, że w następnym roku Google naprawi wszystkie swoje błędy, i ja napiszę o samych plusach jednej z najbardziej fascynujących firm na świecie.

A czego Wy byście życzyli firmie Google?