Korzystamy z cookie w celach analitycznych. Akceptuj ciasteczka Dowiedz się więcej

Epromocja

Rynek e-booków

To, że poziom czytelnictwa w Polsce jest przerażająco niski, wie niemal każdy. Przyjrzyjmy się jednak liczbom. Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że w 2012 roku 60,8% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Dla porównania w 2010 r. nieczytających było 56%, czyli w przeciągu 2 lat na ciemną stronę mocy przeszło ponad 4% obywateli.

Być może zwyczajne, papierowe książki nie są tak popularne wśród ludzi młodych, spragnionych nowinek technicznych, ale już elektroniczne pozycje książkowe w najwyższej mierze powinny ich zainteresować.  Od dłuższego czasu e-booki zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, w tym również i w Polsce. E-book to elektroniczna wersja papierowej książki, którą można czytać na różnych platformach programowych i sprzętowych. Innymi słowy, e-booka można czytać na komputerze, laptopie, smartfonie, tablecie oraz specjalnym e-czytniku. Elektroniczna wersja książki posiada te same cechy co jej papierowy odpowiednik. Dodatkowo eBooki mają liczne zalety, które wynikają z dobrodziejstw nowych technologii. Np. możliwość szybkiego wyszukiwania interesujących treści lub oszczędność miejsca – eBook nie zajmuje miejsca na półce, a nawet najsłabszy komputer czy e-czytnik może pomieścić setki elektronicznych wolumenów.

Koszt wytworzenia e-booka jest o połowę niższy niż koszt wydrukowania papierowej książki. Stąd też można oczekiwać, że w najbliższej przyszłości w polskich bibliotekach pojawią się działy e-booków.

Niestety, dopóki nie zmieni się polityka licencjonowania e-booków polskie biblioteki publiczne nie będą ich miały zbyt wiele. Co roku licencję na jedną pozycję książki elektronicznej trzeba odnowić, co powoduje wzrost kosztów oferowania książek elektronicznych czytelnikom.

W sieci internetowej tworzone są jednak nowoczesne wypożyczalnie e-booków. W Polsce w takim charakterze działają platformy ibuk.pl oraz bezkartek.pl. Być może w przyszłości koszty udostępniania czytelnikom bibliotek elektronicznych książek w formie e-booków zmaleją, a biblioteki będą miały możliwość i środki finansowe na stworzenie własnej platformy oraz bazy książek elektronicznych.