Korzystamy z cookie w celach analitycznych. Akceptuj ciasteczka Dowiedz się więcej

Epromocja

Poczekaj, nie jedz, najpierw zdjęcie na Instagram!

Naukowcy z uniwersytetu Brigham Young w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania nad wpływem oglądania fotografii jedzenia na Instagramie na pobudzenie apetytu oglądających. Wyniki okazały się zaskakujące!

Jeśli ktoś pomyślał, że te badania nie miały sensu, to znaczy że nie ma znajomych, którzy co chwilę udostępniają zdjęcia jedzenia na Instagramie. Czasami można odnieść wrażenie, że Instagram powstał właśnie po to, by nieustannie pobudzać nasze kubki smakowe!

mix_lipiec2

Ale czy na pewno pobudzać? Badacze przeprowadzili prosty eksperyment. Dla sprawdzenia tego fenomenu zaprosili 232 osoby, które oglądały zdjęcia jedzenia i oceniały je. W jednym z badań połowa uczestników oglądała 60 zdjęć słodkości w rodzaju ciast, trufli i czekolady, podczas gdy pozostali patrzyli na 60 fotografii słonych przekąsek – chipsów, precli i frytek. Następnie obie grupy poczęstowano słonymi orzeszkami ziemnymi.

 

Okazało się, że grupa, która naoglądała się już zdjęć słonych przekąsek zareagowała na poczęstunek ze znacznie mniejszym entuzjazmem – i znacznie mniej ich zjadła! Otóż chodzi o to, że mózgi osób, które oglądały przez dłuższy czas zdjęcia słonych przekąsek wytworzyły u nich poczucie, że jadły już one pokazywane produkty.

Jaki stąd wniosek? Jeśli najdzie nas ochota na jedzenie (zwłaszcza słodycze albo produkty typu fast food), wystarczy jak najszybciej wyszukać odpowiednie zdjęcia i oglądać, oglądać, oglądać…